مقالات

بخاربند چیست و چرا استفاده از آن الزامی است؟

بخاربند چیست و چرا استفاده از آن الزامی است؟

بخاربند ها عایق هایی هستند که میزان رطوبت را در سازه مورد نظر یا سقف های شیبدار کنترل می‌کنند.
کنترل میزان ورود و خروج رطوبت در سقف های شیروانی از اهمیت به سزایی برخوردار است چرا که باقی ماندن رطوبت در سازه اصلی ساختمان موجب پوسیدگی، نشت و تخریب سازه می‌شود و خسارات و آثار زیانباری برجای می گذارد.
بخاربند ها با کنترل این رطوبت مانع ایجاد خسارت های ناشی از رطوبت خواهد شد.
بخاربند از ورود باران و برف باریده شده به داخل سازه و به لایه زیرین سقف جلوگیری می‌کنند و در نتیجه سقف را از وجود هر گونه رطوبت و آب حفظ می‌کند.
رطوبت حاصل از بارش برف و باران می‌تواند سقف سازه های شیب دار و یا سقف شینگل را دچار نشست و در نهایت تخریب کند و همینطور بستر مناسبی را برای رشد قارچ و کپک مهیا کند و ظاهری ناخوشایند در خانه به وجود بیاورد. کنترل میزان رطوبت در سقف مهمترین اصل در نگهداری از ساختمان ها است، چرا که رطوبت بزرگترین منشا ایجاد انواع نشت ها و تخریب ها می باشد.
عایق های بخار یا بخاربند ها با جلوگیری از ورود و باقی ماندن بیش از اندازه رطوبت در سقف های شیروانی یا سقف های شیب دار موجب حفظ شدن این سقف ها از رطوبت و نشت بارش باران پس از باریدن خواهد شد.
سقف های شیب دار همچنین به علت چگالی بسیار کمی که دارند، رطوبتی را که در فضای خانه پراکنده است به سمت خود می‌کشد و جذب می‌کنند، از این سقف ها معمولا در نواحی پربارش که میزان رطوبت در آنها بالا است استفاده می‌شود.

بخاربند چیست و چرا استفاده از آن الزامی است؟
برای افزایش طول عمر و ماندگاری سقف های شیروانی یا سقف های شیب دار از بخاربند استفاده می‌کنند. بخاربند به عنوان یک عایق حرارتی فوق العاده رطوبتی که به سمت بالا کشیده می شود را جمع و جذب می کند.
دلیل و علت اصلی اینکه بیشتر ساکنین نواحی پربارش و شرجی از سقف های شیبدار و شیروانی در سازه ها و خانه های خود استفاده می کنند، حفظ این سقف ها از عوامل آسیب زایی همچون تخریب و نشت، به وجود آمدن موجوداتی مانند قارچ و کپک، تغییر رنگ و در نتیجه تغییر شکل ظاهری خانه و سقف و غیره می باشد.
دارندگان اینگونه سقف های باید بدانند همانگونه که رطوبت می‌تواند از بیرون خانه به خانه منتقل شود، در درون نمای داخلی خانه نیز می‌تواند این کار را انجام دهد، در نتیجه وجود بخاربند در سقف های شیبدار و شیروانی شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
سقف های شیبدار در فضای درونی خانه می‌توانند رطوبت بسیار زیادی را جذب کنند، پس حتما در اینگونه خانه ها به بخاربند های باکیفیت احتیاج پیدا خواهد شد. در ادامه با بخاربند و مزایای بالای آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

بخاربند چیست؟

همانطور که گفته شد بخاربند نوعی عایق است که اصلی ترین و مهمترین وظیفه آن حفظ دیوار ها و سقف ها از ورود و نفوذ رطوبت و گرمای زیاد است.
لایه میانی این عایق از پلی اتیلن تشکیل شده است و دو لایه مهم دیگر به نام پلی استایرن بافته نشده دارد.
وجود پلی اتیلن تنفسی و با کیفیت در این نوع عایق ها باعث تمایز ویژه و به وجود آمدن مزایای بالا در این نوع عایق ها شده است و این عایق ها را در مقایسه با عایق های دیگر همچون عایق های ایزوگام در رده بالاتری قرار داده است.
بخاربند ها استحکام اصلی سازه را افزایش می‌دهند و همچنین باعث خواهند شد تا رطوبت به سمت بالا متمرکز نشود، رو به بالا حرکت نکند و در نتیجه دیوار ها و سقف از خطر نشت و تخریب در اثر رطوبت بالای منطقه یا خانه حفظ شوند.
این نوع عایق ها باعث گردش هوای درونی خانه می‌شوند و سقف های شیروانی و دیوار ها را از هرگونه نم زدگی و رطوبت و در نتیجه رشد قارچ و کپک حفظ می‌کنند.
عملکرد دقیق و اصلی این عایق ها طوری است که به عنوان یک روزنه تهویه هوا بسیار مناسب عمل می‌کند و رطوبت و بخار آب زیاد اضافی جو هوا را از طریق این روزنه خارج می‌کند.

بخاربند چیست؟
امکان تهویه هوا و گردش هوای درون اتاق و خانه، از به وجود آمدن کپک و قارچ روی دیوار ها و سطح سقف جلوگیری می‌کند. سطح رویی بخاربندها جهت هوابندی مناسب و سطح پایینی بخاربند جهت تهویه هوای ساختمان یا خانه به کار برده می‌شود.
عبور هوای گرم یا سرد از ترک های ریز یک ساختمان موجب افزایش میزان شکستگی خواهند شد، بخاربند ها می‌توانند با استفاده از قابلیت ویژه ای به نام لایه های بافته نشده از این اتفاق جلوگیری کنند و مانع ایجاد این شکستگی ها یا گسترش آنها شوند.
تکنولوژی لایه های بافته نشده باعث سبکی بالای این سقف ها و درنتیجه جذب بالای رطوبت و بخار آب شده است.
این عایق ها معمولا زیر سقف های شینگل نصب می‌شوند. نصب راحت و آسان این سقف ها در کنار وزن پایین و سبک، باعث شده تا همواره متقاضیان زیادی برای نصب داشته باشند. نصب یا تعمیر بخاربندها با توجه به مزایای بالای آنها بسیار مقرون به صرفه است.

مزایا و اهمیت استفاده از بخاربند

بخاربندها از مزایای بسیار ویژه ای برخوردار هستند که بسیاری از افراد را مجاب به خرید می‌کنند.

۱- وجود بخاربندها زیر سقف های شینگل و دیوار های خانه یا ساختمان باعث تهویه هوای مناسب خانه در این نواحی می شود‌‌.

۲- به طور معمول از سقف های شیب دار و یا سقف های شیروانی در مناطق پر بارش استفاده می شود، میزان رطوبت در فضای های بسته مانند ساختمان و خانه در این مناطق بسیار بالاست و خانه های موجود در این نواحی به عایق هایی نیاز پیدا می‌کنند که علاوه بر عایق بندی مناسب، فضایی را برای خروج رطوبت و بخار آب موجود در هوا فراهم آورند.
عایق های بخاربند برترین نوع این عایق ها هستند که از تجمع بخار آب و رطوبت بالا در فضای بسته جلوگیری می‌کنند.

۳- هوای شرجی و با رطوبت بالا در خانه ها و ساختمان ها موجب بروز مشکلاتی همچون به وجود آمدن کپک و قارچ روی سقف ها و دیوارها و تخریب و نشت دیوار ها در اثر رطوبت خواهد شد.
بخاربندها به وسیله منافذ و روزنه هایی رطوبت و بخار آب را از خانه خارج می‌کنند و به اصطلاح هوایی تازه به خانه می‌دهند.

مزایا و اهمیت استفاده از بخاربند

۴- عایق های بخاربند نسبت به سایر عایق های خانه بسیار سبک هستند و در ابعاد کوچکتری نیز ساخته می‌شوند.

۵- یکی از دلایل دیگر نصب سریع و راحت بخاربندها است.

۶- عایق بخاربند برخلاف ایزوگام نیازی به شعله جهت اتصال ندارد و به همین دلیل از هزینه نصب مناسبی نیز برخوردار می باشد.

۷- همانطور که گفته شد بخاربندها دارای لایه هایی هستند که به دلیل منافذ ریز، امکان تنفس به دیوار ها و سقف خانه می دهد و از تجمع رطوبت و بخارآب در خانه جلوگیری می‌کند. تبخیر رطوبت از این منافذ و ورود هوای تازه از به وجود آمدن هرگونه پوسیدگی یا باکتری جلوگیری می کند.

دلایل اهمیت استفاده از بخاربند چیست؟

همانطور که گفته شد بخاربندها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و ضمن روزآمد بودن، کاربرد های ویژه و منحصر به فردی نیز دارند.
بخاربندها به گونه ای طراحی شده اند که که بتوان از آنها برای انواع مختلف نمای ساختمان نظیر چوب، سایدینگ، کامپوزیت و غیره و همینطور سقف های شیبدار با انواع جنس های متفاوت استفاده کرد.
این عایق ها کیفیت بسیار بالایی دارند و در عین سبک بودن آن می‌تواند این کارایی را در شرایط جوی مختلف نیز حفظ کنند. بخاربندها در واقع نوعی عایق تنفسی برای دیوار ها محسوب می‌شوند و تهویه هوا را به درستی انجام می‌دهند، همچنین از ورود باد، برف، آب حاصل از بارش باران به داخل خانه یا نمای ساختمان به وسیله شکاف ها و درز ها جلوگیری می‌کنند.
این نوع عایق ها از طول عمر بالا و ماندگاری زیادی نیز برخوردار می‌باشند و در صورت نصب صحیح و اصولی این خاصیت خود را به دیوار های خانه و همینطور سقف های شیبدار می‌دهند.

دلایل اهمیت استفاده از بخاربند چیست؟
بخاربندها از پوسیدگی عایق های حرارتی در سقف نیز جلوگیری می‌کنند و باعث ماندگاری بیشتر آنها نیز خواهند شد.
همانطور که گفته شد در بخاربندها از تکنولوژی لایه های بافته نشده استفاده شده است. این لایه ها مانع از عبور انواع هوا از درز ها و شکاف های دیوار و سقف خواهند شد و در نتیجه از بزرگ تر شدن آنها جلوگیری خواهند کرد. بخاربندها همچنین موجب افزایش طول عمر و ماندگاری بالای بدنه ساختمان و سقف های آن خواهد شد.
لازم به ذکر است، بخاربند را می‌توان روی انواع سقف ها و نماهای ساختمان استفاده کرد‌. در کنار تمامی این موارد و ویژگی های منحصر به فرد آن اما بهتر است بدانید که نصب درست و اصولی بخاربند بسیار مهم است و باید توسط افراد متخصص و باتجربه انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *