مقالات

آردواز

آردواز

سقف های شیروانی جز بهترین و قشنگترین سقف ها میباشند. که در اکثر موقعیت های جغرافیایی از ان استفاده میشود. آردواز یکی از مصالح ساختمانی میباشد که برای مقاومت و زیبایی سقف شیروانی از ان استفاده میشود.

آردواز چیست

به یکی از مصالح ساختمانی که برای زیباتر شدن و محافظت از نمای ساختمان ها استفاده  میشود اردواز میگویند.برای درست کردن اردواز  از الیاف مصنوعی پنبه نسوز اب مواد شیمیایی و ازبست و سیمان استفاده خواهند کرد.

ورقه های این نوع مصالح به صورت پله ای که دارای شیب های مختلفی میباشند و بر روی سقف شیبدار انواع ساختمان ها از جمله ویلایی و سقف الاچیق و بالای پنجره ها نصب میشود .در واقع آردواز بر نمای اصلی ساختمان تاثیر دارد .چرا که بر روی نمای اصلی ساختمان وصل میشود.

سقف آردواز

رنگ ورقهای اردواز همانند رنگ بتن میباشد. به همین دلیل  اردواز را  به علت رنگ پذیری میتوان ان را رنگ کرد. اردواز به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد میتواند مانع نفوذ گرد و خاک و باران شود. از جمله ویژگی های اردواز سبک وزن بودن و طراحی کلاسیک بودن ان میباشد.

نکته: از راه رفتن بر روی اردواز جدا باید خودداری شود.

ویژگی های عمومی و تخصصی آردواز

آردواز از ترکیب مواد مختلفی همچون الیاف معدنی، آزبست، الیاف مصنوعی، سیمان و مواد شیمیایی با آب تشکیل شده است. این نوع مصالح ساختمانی با شیب های متفاوت و به صورت پله ای نصب می شوند. این پوشش ها به صورت ورقه هایی با دو شکل هلالی و طرح ساده تولید می شوند. این نوع ورق ها در ابعاد ۳۰ * ۶۰ سانتیمتر برش خورده اند. این ورق ها تحت فشار ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع تولید می شوند

انواع اردواز

اردواز به طور کلی به دونوع سیمانی و فلزی تقسیم بندی میشود

سیمانی

این نوع اردواز به صورت پله پله میباشد . که شیب انها را میتوان تغیر داد. از این نوع اردواز برای نمای اصلی ساختمان استفاده میکنند. اردواز سیمانی برای سر در ورودی ها، اتاق های کلبه ای و سقف ساختمان ها استفاده خواهد شد.

آردواز

نوع فلزی

این نوع اردواز بعد از اردواز سیمانی به وجود امده است . که طرفدار زیادی هم پیدا کرده است. همچنین از لحاظ ظاهر و جنس با اردواز سیمانی تفاوت دارد. همچنین این نوع اردواز عمر بیشتری دارد. دارای رنگ های مختلف میباشد و شکسته نمیشود. همچین ترک خوردگی بر رویش ایجاد نخواهد شد.

آردواز سقف

کاربرد اردواز در صنعت ساخت و ساز

بهترین و با ارزشترین مصالحی که برای محافظت دادن سقف های شیروانی ساختمان استفاده میشود اردواز خواهد بود. اردواز از سقف های شیروانی ساختمان در برابر بارش های سنگین باران و برف نگهداری میکند.

از دیگر ویزگی های اردواز این است که مانع ورود الودگی هوا به داخل ساختمان خواهد شد . همچنین باعث میشود هنگام تغیرات اب و هوایی خوردگی و اسیب دیدگی به وجود نیاید. پس نتیجه خواهیم گرفت اردواز باعث مقاومت ساختمان در برابر خطر های احتمالی میشود . همچنین زیبایی ساختمان را چند برابر میکند.

مراحل نصب اردواز

برای اینکه آردواز به  درستی نصب شود باید مراحل زیر با دقت انجام شود.

اولین مرحله ای که برای نصب آردواز باید انجام شود طراحی دقیق و مهندسی شده نیاز است. باید این طراحی با به گونه ای  باشد که با  دیگر بخش های  ساختمان هماهنگ باشد.  مواد و مصالحی که برای نصب آردواز احتیاج اس تهیه شود .

زیر سازی های فلزی انجام شود. شاسی کشی زیرسازی چوب با فاصله های مناسب جز اقدام هایی است که باید برای زیرسازی فلزی انجام شود. در این مرحله نوبت نصب آردواز با رعایت تمامی اصول ها و نکات ایمنی می باشد. آخرین گام برای اجرای آردواز نصب فلاشینگ ها تیز ها به منظور اب بندی ساختمان میباشد.

توصیه های مهم در زمان نصب و اجرای اردواز

برای نصب اردواز حتما بای نکاتی رعایت شود .تا هنگام نصب از اتفاقات احتمالی پیش رو جلوگیری شود. اگر به این نکات توجه نشود ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را به وجود بیاورد.

اولین نکته ای که هنگام نصب اردواز مهم است داشتن اطلاعات کافی میباشد. این اطلاعات در زمینه مواد و مصالح مورد نیاز و روشهای مختلف نصب اردواز میباشد. که نصاب باید در مورد این اطلاعات به روز باشد .

 اردواز یک نوع مصالح ساختمانی میباشد که در نوع و کیفیت ان تفاوت هایی وجود دارد. که هنگام انتخاب باید به درستی دقت شود. اگر اردواز مناسب و با کیفیت انتخاب شود قطعا طول عمر بالایی را خواهد داشت و نیاز به تعمیر ندارد.

اما درصورتی که اردواز به درستی انتخاب نشود و دارای کیفیتی مطلوب نباشد عمری نخواهد داشت . هر روز میتواند مشگل ساز باشد و هزینه هایی زیاد برای جبرا ان پرداخت کرد.

یکی دیگر از نکاتی که رعایت ان مهم است این است که هنگام نصب باید فاصله مناسب بین اردواز ها رعایت شود.

برای زیرسازی آردواز حتما باید از بهترین مواد و مصالح استفاده شود . همچنین نباید از موادی که نیاز به چسب دارند برای زیرسازی استفاده کرد. چرا که از عمر اردواز کاسته میشود.

رایکابام

گروه تولیدی رایکابام با هدف تولید محصولاتی که منجر به صرفه جویی اقتصادی در رقابت با محصولات وارداتی میشود،تاسیس گردیده است . رایکابام با بهره گیری از تکنو لوژی پیشرفته و مرغوب تریت متریال،در حال توسعه محصولات خود است.هدف از تولیدات این محصولات توسعه و بهبود پوشش های سقفی در جهت افزایش ارزش املاک مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *