مقالات

سقف شیروانی گرد

سقف شیروانی گرد

سقف شیروانی گرد یک نوع ساختار سقفی است که به ویژه در معماری سنتی و مدرن ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع سقف معمولاً از طریق چوب و سنگ تشکیل شده و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که آن را از دیگر انواع سقف‌ها متمایز می‌کند.
یکی از ویژگی‌های برجسته سقف شیروانی گرد، زیبایی و الگوی خاص آن است. طراحی منحصر به فرد این سقف باعث می‌شود که ساختمان‌ها دارای ظاهری جذاب و زیبا باشند و از لحاظ زیبایی‌شناسی تأثیرگذار باشند.
یکی از مزایای این نوع سقف، استحکام و پایداری آن است. ساختار سقف شیروانی گرد با استفاده از مواد مرغوب مانند چوب و سنگ ساخته می‌شود که باعث می‌شود آن به صورت طولانی‌مدت قابل استفاده باشد و از دوام بالایی برخوردار باشد.
ضمناً، سقف شیروانی گرد به دلیل تنوع و انعطاف‌پذیری در طراحی، قابلیت تطبیق با انواع معماری و سبک‌های مختلف را داراست. این امکان به معماران و طراحان ساختمانی می‌دهد که با استفاده از این نوع سقف، ساختمان‌هایی با شخصیت و استثنایی را ایجاد کنند که در بازار باعث جذب توجه و تمایز می‌شوند.
با توجه به این ویژگی‌ها، سقف شیروانی گرد به عنوان یک گزینه برجسته در بازار ساخت و ساز شناخته می‌شود که هم زیبایی ظاهری دارد و هم از نظر عملکرد و استحکام ارزشمند است.

کاربردهای سقف شیروانی گرد

 سقف شیروانی گرد یکی از زیباترین نوع سقف ها در سراسر جهان به شمار می آید . این سقف از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار می گرفته است . شما می توانید کاخ ها قصر ها و منزل های مجلل  زیبایی را با این نوع سقف شیروانی مشاهده کنید. مدل سقف شیروانی از زیبایی و جذابیت بالایی برخوردار است .استفاده از آن ظاهری شیک و مدرن به آپارتمان شما می بخشد.

هزینه های مربوط به سقف شیروانی با توجه به نوع مصالح و ماده ای که در هنگام ساخت آن بکار گرفته شده است متفاوت می باشد . البته چگونگی ساخت آن نیز در این قیمت تاثیرگذار خواهد بود . این سقف ها قبل از این که در پشت بام منزل شما قرار بگیرند ابتدا ساخته می شوند. سپس برای این کار از آن‌ها استفاده خواهد شد. ابتدا سقف شیروانی گرد را با استفاده از مصالح مخصوص در کارخانه مورد نظر تولید می کنند.

سقف شیروانی گرد

سپس با استفاده از ماشین الات آن را به منزل و پشت بام تان حمل خواهند کرد. طرز ساخت سقف های شیروانی گرد  با توجه به دکوراسیون کلی آپارتمان شما نیز بسیار مهم می باشد. شما می توانید در ساختار برخی از قلعه‌های قدیمی نیز انواع مختلفی از آن را مشاهده کنید. این مورد نشان دهنده این است که مردم در گذشته نیز از سقف های شیروانی استفاده می‌کردند.

انواع شیروانی های گرد

شما می توانید انواع گوناگونی از سقف‌شیروانی گرد را مشاهده کنید.این سقف ها با توجه به نوع متریال به کار رفته در آن مدل ها شکل های گوناگونی دارد. یکی از انواع این سقف ها نوع سنگی ان می باشد. برای ساخت این نوع سقف شیروانی گرد از انواع سنگ ها استفاده می شود.
اما این سنگ های استفاده شده چندان قیمتی و مرغوب نمی باشند. زیرا استفاده از سنگ های قیمتی مانند مرمر و یا گرانیت در ساخت سقف های شیروانی مقرون به صرفه نخواهد بود و کاربردی نخواهد داشت.
برای این سقف های شیروانی می شود از آجر ها و سنگ های مصنوعی نیز استفاده کرد. برخی از این نوع سنگ ها کیفیت بالایی دارند که برای این کار بسیار مناسب خواهد بود.

انواع شیروانی های گرد

استفاده از انواع سنگ در ساختار این نوع شیروانی ظاهر آن را بسیار شیک و مجلل می کند.به همین دلیل اکثر سقف های شیروانی گرد با استفاده از انواع سنگ ها تولید می شود.

شیروانی گرد فلزی

در برخی مواقع برای ساخت سقف های شیروانی گرد از انواع فلزات استفاده می شود. نوع فلزات بکار رفته در این نوع از سقف های شیروانی معمولاً فولاد یا آلومینیوم باشد. استفاده از چنین آلیاژهایی می تواند یک سقف شیروانی گرد با ساختاری بسیار مقاوم و محکم به منزل شما هدیه کند.
این فلزات برای مدت طولانی حالت اولیه خود را حفظ کرده و دچار خوردگی و پوسیدگی نخواهند شد. از آنجا که از سقف ها به صورت مکرر در مجاورت با محیط قرار دارند ممکن است به سرعت حالت اولیه خود را از دست داده و دچار آسیب شود.
اما ممکن است فولاد و آلومینیوم به کار گرفته شده باشد. در این صورت برای سالیان متوالی به همان حالت باقی مانده و نقش یک سقف مناسب را برای شما خواهد داشت. البته برای ساخت سقف های شیروانی گرد از فولاد و آلومینیوم خالص استفاده نشده و آنها را با مواد و فلز های دیگری نیز مخلوط می کنند.

شیروانی گرد فلزیدر حال حاضر برای ساخت بسیاری از سقف های شیروانی گرد از فلزات و آلیاژهای مختلف استفاده می شود همانطور که می دانید فلزات از مقاومت بالایی برخوردار هستند و می‌توانند نقش یک سقف مناسب برای سالیان طولانی را ایفا کنند.
از طرف دیگر شکل گیری آسان تر فلزات باعث می شود تا از آن ها برای ساخت انواع سقف شیروانی استفاده شود شما می توانید نمونه های زیادی از سقف های شیروانی گرد را با آلیاژهای فلزی همانند فولاد آلومینیوم آهن و غیره مشاهده کنید.
یکی از مهم ترین ویژگی های فلزات در این زمینه انتقال سرما و گرما می باشد این فلزات در فصل تابستان و گرما سبب خنک ماندن منزل شما و نیز در فصل زمستان سبب گرم شدن خانه تان خواهد شد از طرف دیگر فلزات در برابر تابش نور خورشید بسیار مقاوم هستند و می توانند آن را منعکس کنند.
اگر از فلزات در ساختار سقف‌شیروانی خود استفاده کنید خواهید دید که برای سالیان طولانی نیاز به تعویض سقف خود نخواهید داشت شما می توانید با استفاده از فلزات سقف شیروانی گرد مورد نظر خود را بسازید اما معمولا از هزینه‌های بالاتری برخوردار هستند زیرا در ساختار آن ها باید از روکش آلومینیومی برای نگهداری بیشتر استفاده شود همانطور که می‌دانید آلومینیوم یکی از ارزشمند ترین و گران ترین نوع فلزات به شمار می رود به همین دلیل استفاده از این فلز در ساختار سقف هزینه‌های آن را تا حدودی افزایش خواهد داد.

سقف شیروانی گرد چوبی

در حال حاضر برای ساخت برخی از سقف های شیروانی گرد از انواع چوب ها استفاده می شود که این امر می‌تواند ساختاری زیبا و جذاب به سقف شیروانی شما منتقل کند و از طرف دیگر استفاده از انواع چوب در ساختار سقف شیروانی می تواند ظاهری زیباتری را نیز به داخل منزل شما نیز منتقل کند.
همانطور که می دانید استفاده از انواع چوب در ساختار منزل شما احساس آرامش و راحتی بیشتری برایتان رقم خواهد زد شده است گفته شده است که استفاده از چوب دری شود.
اما نکته منفی استفاده از این نوع سقف های شیروانی این است که نمی شود از این سقف ها در هر مکانی استفاده کرد همان‌طور که می‌دانید چوب معمولاً در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاوم نیست با گذشت زمان حالت خود را از دست داده و دچار برآمدگی ها و ناهماهنگی خواهد شده به همین دلیل باید در ساختار آن از محافظ ویژه ای استفاده کرد.

سقف شیروانی گرد چوبی
اما شما می‌توانید در مناطقی که دارای آب و هوای خشک می باشد استفاده از سقف های گرد چوبی را مشاهده کنید که ظاهری بسیار زیبا و مناسب خواهند داشت هزینه های مربوط به این نوع از سقف شیروانی با توجه به نوع چوب استفاده شده و شکل گیری آن متفاوت خواهد بود متراژ مورد استفاده شما نیز می تواند هزینه های ارائه شده را کم و یا زیاد کند.

سقف شیروانی گرد با استفاده از سنگ های مصنوعی

در حال حاضر برای ساخت برخی از سقف های شیروانی گرد از انواع سنگ های مصنوعی استفاده می شود این سنگ ها می توانند ظاهری زیباتری را به سقف شیروانی و شما منتقل کند از آنجا که این سنگ‌ها مصنوعی هستند اغلب جرم زیادی ندارند و می‌توانند گزینه مناسبی برای این سقف ها باشند.
شما می توانید این سنگ ها را در طرح ها و رنگ های مختلف مشاهده کنید و با توجه به نمای کلی آپارتمان خود نمونه مناسبی از آن را تهیه کنید هزینه های مربوط به استفاده از سنگ مصنوعی معمولاً کمتر از سنگ های طبیعی خواهد بود.

سقف شیروانی گرد با استفاده از سنگ های مصنوعی
می‌توانید کاخ‌ها و قصرهای زیادی را در این طرح ها مشاهده کنید که برای ساخت سقف شیروانی در آن ها از انواع سنگ مصنوعی استفاده شده است تنها عیب استفاده از این نوع سقف های شیروانی نحوه شکل گیری آن می باشد که باید به صورت دقیق و تخصصی انجام شود که این فرایند نیز هزینه هایی را برای شما در بر خواهد داشت استفاده از انواع سنگ مصنوعی در ساختار سقف شیروانی ظاهری متمایز و متفاوت به سقف‌ شیروانی شما منتقل خواهد کرد و همین امر می‌تواند بر زیبایی و جذابیت سقف شما بیفزاید.

طراحی و استفاده از سقف شیروانی گرد

کلیه مراحل طراحی و ساخت شیروانی گرد باید توسط مهندسان و معماران مخصوص در این زمینه انجام شود . شما تنها می توانید طرح مد نظر خود را به آنها بازگو کنید. شما می توانید با توجه به نمای اصلی آپارتمان خود و نیز طراحی دلخواه در آن جنس سقف شیروانی گرد خود را انتخاب کنید.

طراحی و استفاده از سقف شیروانی گردبرای این کار می توانید با مراجعه به سایت های اینترنتی مدل های متفاوتی از آن را مشاهده کرده و سپس انتخابی مناسب داشته باشید.
امروزه مجموعه ها و شرکت های زیادی هستند که در زمینه ساخت انواع سقف شیروانی فعالیت می کند . شما می توانید با مراجعه به این شرکت‌ها و مشورت گرفتن از آنها سقف مناسب منزل خود را داشته باشید. طراحی و ساخت این نوع سقف ها زمان زیادی احتیاج نداشته و با گذشت چند ماه قابل انجام خواهد بود.

رایکابام

گروه تولیدی رایکابام با هدف تولید محصولاتی که منجر به صرفه جویی اقتصادی در رقابت با محصولات وارداتی میشود،تاسیس گردیده است . رایکابام با بهره گیری از تکنو لوژی پیشرفته و مرغوب تریت متریال،در حال توسعه محصولات خود است.هدف از تولیدات این محصولات توسعه و بهبود پوشش های سقفی در جهت افزایش ارزش املاک مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *