مقالات

سقف گاراژ

سقف گاراژ

گاراژ قسمتی از یک مکان می باشد که به عنوان پارکینگ و انباری استفاده می شود.

سقف پارکینگ دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن ها در شرایط مختلفی به کار گرفته می شود. سقف پارکینگ به دو شکل کارپت و حیاتی دسته بندی می شود که برای هر یک طراحی خاصی استفاده شده است. همانطور که می دانید حیاط در معرض مستقیم نور خورشید است که برای خودرو زیان آور است. از همین رو باید در حیاط یک سقف خوب ایجاد کرد تا از تابش خورشید جلوگیری گردد.
گاهی با توجه به شرایط هر فردی ممکن است به عنوان محل کار نیز استفاده شود، اما یک بخش مهم گاراژ، سقف آن می باشد که با توجه به استفاده ای که از گاراژ می شود، پوشش سقف آن متفاوت می باشد.
اما باید پوشش سقف به گونه‌ای باشد که از نفوذ رطوبت به گاراژ جلوگیری شود.
سقف گاراژ دارای طرح های متنوعی می باشد که با توجه به موقعیت آن می‌توان از طرح های متفاوت استفاده کرد، از طرح هایی که برای ساخت استفاده می شود می‌توان در ادامه موارد زیر را نام برد.

۱-سقف تخت

اینگونه سقف ها، شیب زیادی ندارد و حدود سه درجه برای آن شیب در نظر گرفته می شود و از مزایای سقف تخت می توان موارد زیر را نام برد.

  • برای ساخت سقف تخت نیاز به فضای کمتری می باشد، بنابراین به مصالح کمتری برای ساخت آن نیاز می باشد.
  • ساخت سقف تخت سریع تر انجام می گیرد، زیرا محاسبات پیچیده ای ندارد.
  • در صورتی که سقف نیاز به تعمیر داشته باشد، تعمیر آن آسان تر بوده و از ایمنی بیشتری برخوردار است.
  • در صورتی که گاراژ در مجاورت منزل باشد، می توان از سقف به عنوان فضای باز مانند بالکن استفاده شود.

اما این گونه سقف ها برای مناطقی که میزان بارندگی آنها زیاد می باشد و یا وزش باد شدید است، مناسب نمی باشد زیرا مقاومت این گونه سقف ها در برابر بارندگی کم بوده و باید دائماً مورد بررسی قرار گرفته و مراقبت های لازم انجام شود.

۲- سقف گاراژ با شیب کم

سقف هایی که با شیب کم  ساخته می شوند، برای مناطقی که آب و هوای آن ها متوسط می باشد، مناسب است و زاویه ای که برای شیب این سقف ها در نظر گرفته می‌شود، با توجه به محاسبات مختلف قابل تغییر می باشد و این درجه ۳ تا ۳۰ درجه متغیر است. برای ساخت سقف با شیب کم باید موارد زیر درنظر گرفته شود.

  1. برای استفاده از تجهیزات داخلی و خارجی این نمونه کار نیاز به سیستم زهکشی می باشد.
  2. جنس موادی که برای ساخت سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد.
  3. این نمونه سقف ها به شکاف تهویه نیاز دارند که اندازه این شکاف با توجه به درجه شیب سقف  تعیین می‌شود و هر چه میزان شیب کمتر باشد، شکاف بیشتر است.

۳- شیب تند

درجه شیبی که برای این گونه سقف ها در نظر گرفته می شود، حداقل ۳۰ درجه  می باشد، اما ساخت این گونه سقف ها در مناطقی که باد شدید می باشد، مناسب نبوده، اما برای مناطقی که میزان بارندگی آن زیاد می باشد، این گونه طراحی گزینه مناسبی می باشد، زیرا از باقی ماندن برف و باران بر روی سقف جلوگیری می کند.
صفحه شیروانی که از گزینه های سقف گاراژ باشیب تند می باشد.

سقف گاراژ

از مزایای این گونه سقف ها می توان موارد زیر را نام برد.

1- ساخت این گونه سختی ها پیچیدگی زیادی ندارد .

2- در صورتی که بخواهید گاراژ را با عایق حرارتی مجهز کنید، استفاده از طرح شیروانی باعث می شود در هنگام ساخت مصرف عایق حرارتی بسیار کمتر باشد.

3- می‌توانید از محیطی که در زیر سقف شیروانی ایجاد شده است، یک اتاق سازماندهی کنید و از آن به عنوان انبار استفاده شود.

اما قبل از ساخت این سقف گاراژ باید نکاتی را مدنظر قرار دهیم:

۱- شرایط آب و هوایی مکانی که در آن گاراژ ساخته می شود.

۲- در صورتی که گاراژ در مجاورت خانه قرار داشته باشد یا اینکه به صورت مجزا ساخته شود، ساخت آن نیز متفاوت است.

۳- ارتفاعی که برای سقف گاراژ در نظر گرفته شده است.

۴- موادی که برای ساخت مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که برای ساخت گاراژ این موارد مدنظر قرار گیرد، می تواند کمک شایانی برای انتخاب بهترین سقف برای شما باشد.

پوشش مناسب برای سقف گاراژ

پوششی که برای سقف گاراژ در نظر گرفته می شود به اندازه پوشش سقف منزل، دارای اهمیت می باشد و طراحی سقف با توجه به عوامل مختلفی انجام می گیرد.
متریال قابل استفاده برای ساخت سقف گاراژ می تواند از سیمان و ایزوگام باشد که استفاده از این مواد در شرایط آب و هوایی مختلف متفاوت می باشد.
مصالحی که برای ساخت گاراژ مورد استفاده قرار می گیرد با توجه به موارد مختلفی تعیین می شود اما بیشترین عاملی که بر روی تعیین پوشش سقف تاثیر گذار می باشد، میزان هزینه مصرفی می باشد، اما موادی که برای سقف گاراژ مورد استفاده قرار می گیرد باید از دوام بالایی برخوردار باشد و این پوشش‌ها مقرون به صرفه باشد.

پوشش هایی که برای سقف گاراژ مورد استفاده قرار می گیرد، می توان موارد زیر را نام برد:

۱- عرشه

یکی از مواد مدرنی که برای ساخت سقف گاراژ مورد استفاده قرار می گیرد عرشه می باشد که این ماده از مقاومت بالایی برخوردار می باشد و عمر مفید آن تقریبا ۵۰ سال است.
این پوشش دارای مارک های متفاوتی می باشد اما شکل آن به صورت ذوزنقه‌ای موجدار است و اندازه و ارتفاع آن در مارک های مختلف است.
اما برای ساخت آن از ورقی استفاده می‌شود که در طی فرایند نورد سرد ساخته شده است. استفاده از این پوشش طرفداران زیادی دارد زیرا  سبک وزن می باشد.

۲- سنگ لوح

اینگونه سقف ها مانند تخته سنگ سنتی هستند و از مقاومت بالایی برخوردار بوده و حدود ۴۰ سال عمر مفید دارند.
این سقف ها به گونه ای طراحی شده اند که نصب آنها بسیار راحت می باشد، زیرا  آزبست سیمانی می باشند که سوراخ هایی در داخل آن ایجاد شده است و میخ های گالوانیزه در داخل آن فرو برده شده است و به همین خاطر نصب آن راحت انجام می گیرد.

۳- سقف pvc

چنانچه پوششی که برای سقف گاراژ استفاده می شود از جنس pvc باشد، استفاده از این نوع سقف ها بسیار به صرفه بوده و از مقاومت بالایی در برابر شرایط آب و هوایی برخوردار می باشد، استفاده از این گونه بیشتر در آب و هوای معتدل رایج می باشد.

پوشش مناسب برای سقف گاراژ

۴- سقف شینگل

طراحی این گونه سقف ها به گونه ای می باشد که دارای ظاهر زیبایی بوده و علاوه بر ظاهر آن کیفیت آن به گونه ای می باشد که به عنوان عایق حرارتی عمل کرده و همچنین یک عایق صدا نیز می باشد و به همین دلیل یکی از پرطرفدارترین و کاربردی ترین پوشش ها می باشد. طراحی این گونه سقف ها به گونه ای می باشد که علاوه بر مزایای که خود سقف دارد، شما می توانید از محصولات متفاوتی برای عایق سازی بیشتر آن استفاده کنید تا از هدر رفت انرژی جلوگیری شود.

۵- پوشش آندوویلا

از مزایای پوشش آندوویلا سبک بودن وزن آن و همچنین مقاومت بالای آن می باشد، همچنین طراحی آن به گونه ای می باشد که نصب آن به راحتی انجام می گیرد، پس  استفاده از این سقف ها باعث صرفه جویی در هزینه ها و زمان می شود و می توانید یک پوشش مناسب برای گاراژ منزل خود در شرایط آب و هوایی بارانی و مرطوب داشته باشید.

زیرسازی سقف گاراژ

گاهی گاراژ علاوه بر اینکه برای حفاظت ماشین مورد استفاده قرار می گیرد، جنبه های دیگری نیز دارد و بهتر است داخل آن با استفاده از مصالح مختلف زیباسازی شود.
مواد مختلفی وجود دارد که منجر به زیباسازی داخل گاراژ می‌شود و با توجه به هزینه ای که برای آن در نظر گرفته می شود می توان از پوشش های مختلفی استفاده کرد.

زیرسازی سقف گاراژ
از پوشش هایی که برای زیبایی می توان از آن استفاده کرد پوشش های چوبی و یا سقف های کاذب می باشد، در صورتی که این پوشش ها توسط افراد حرفه‌ای کار شود، ظاهر زیبایی به گاراژ داده همچنین می تواند موجب عایق سازی شود.

مراحل پیاده سازی سقف گاراژ

مراحل پیاده سازی سقف گاراژ با توجه به طراحی که برای سقف در نظر گرفته شده است و همچنین مواد کاربردی آن متفاوت می باشد.
اما به طور کلی نحوه ساخت سقف های شیبدار دارای روند مشابه می باشد. عایق بندی که برای سقف گاراژ در نظر گرفته می شود، ممکن است در جزئیات کار تفاوت هایی ایجاد کند. مراحل ساخت سقف شیبدار به شرح زیر می باشد

۱- ابتدا اسکلت سقف ساخته می شود. اسکلت باید به گونه ای ساخته شود که از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا در صورت استفاده از مصالح دیگر آسیبی به آن وارد نشود.

مراحل پیاده سازی سقف گاراژ

۲- بعد از ساخت اسکلت زیرسازی انجام می گیرد که زیر سازی باعث عایق سازی شده و از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند.

۳- در صورتی که قصد استفاده از عایق ها را دارید، این پوشش‌ها می‌تواند بر روی زیر سازی مورد استفاده قرار بگیرد.

۴- در قسمت پایانی پوشش نهایی مورد نظر شما بر روی سقف گاراژ مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه به مناسبت راه اندازی دومین خط تولید محصولات رایکا فقط تا تاریخ 30 دی ماه
جهت دریافت تخفیف خرید از سایت لطفا شماره تلفن خود را ثبت نمایید