مقالات

فاصله خرپا در سقف شیبدار

فاصله خرپا در سقف شیبدار

پیش از توصیح درباره ی فاصله مناسب خرپا در سقف شیبدار خرپا را معرفی می کنیم. خرپا فقط در سقف های شیب دار استفاده نمی شود.
ما در نسلی زندگی می کنیم که ساختمان های ما با ابزار و تجهیزات بسیار عالی ساخته شده اند.
خرپاهای فولادی سازه هایی بوده که از اعضایی تشکیل شده اند و به شکل مثلثی چیده شده اند.

فاصله خرپا در سقف شیبدار
این اعضا هنگامی که به عنوان یک مجموعه گرد هم می آیند، به عنوان یک شی در کنار هم باقی می مانند و در ساختن پل ها، سقف ها، دیوارها، تیرچه ها، کف ها و برج ها استفاده می شوند.اما خرپا چیست؟

خرپا

خرپا یک سازه می باشد که از واحد های مثلثی شکل که از به هم متصل شدن اجزای بلند و باریک ساخته شده اند. اعضای خرپا تحمل نیروی فشاری و کششی را خواهند داشت.
یکی از سازه های باربر خرپا ها هستند. که همچنین سازه خمشی هم عمل میکند . در سقف ها پلها سازه های هوا فضا مورد استفاده قرار میگیرد. خرپا در واقع از مجموعه ای به وجود می اید که همگی در یک صفحه باشند. و از به هم پیوستن انها یک شبکه مثلثی به وجود بیاید.

خرپا

 

انواع خرپا

خرپاها به سه دسته تقسیم بندی میشوند.
خرپا ساده .خرپامرکب.خرپا مبهم و پیچیده.

خرپا ساده:
از بهم پیوستن سه عضو در انتهای یک دیگر و تشکیل دادن مثلث، خرپا ساده به وجود امده است.توسعه خرپا هنگامی صورت میگیرد که دو عضو و یک گره اضافه شود.از به هم پیوستن اعضا جدید در گره جدیدو انتهای ان ها به گره های موجود میپیوندد.

خرپای مرکب:
این خرپا از ترکیب شدن چند خرپای ساده به وجود می اید.

انواع خرپا

خرپای پیچیده و مبهم:
به خرپایی که شرایط خرپا های ساده و مرکب را نداشته باشد خرپای مبهم میگویند.

مهار بندی خرپا

اعضای خرپا تحمل خمشی را ندارند و استقامت اعضا در صفحه خرپا توسط گره ها تامین خواهد شد.
پس میتوان اعضای خرپا را با پروفیل های نازک ساخت که این کار باعث به وجود امدن پایداری ارتجاعی میباشد. از مهاربند هم برای استقامت خرپا هم از مهر بند استفاده خواهند کرد.

اتصالات خرپا

پس از مشخص کردن برشگاه اعضااخرین مرحله طراحی اتصلات خرپا در طراحی کردن خرپا میباشد. اعضا خرپا به وسیله پیچ و مهره یا جوش یا پرچ به یک دیگر وصل می شوند.
براساس احتیاجات یک پروژه میتواند اتصال خرپاهای داخلی به شکل سفت و سخت .نیمه سفت و سخت.و یا لولا طراحی شود.

اتصالات خرپا

 

خرپای شیروانی

از رایجترین انواع خرپاها ،خرپای شیروانی میباشد . که دارای مشخصات مختلفی میباشد.یکی از ویژگی های خرپای شیروانی این است که برای ان وتر بزرگتری انتخاب می کنند.
این کار برای اسان تر شدن زهکشی اب باران تمیز کردن گرد و غبار و جلوگیری از جمع شدن برف خواهد بود. این نوع خرپاها در میان دهانه خودارتفاع بیشتری را دارند.

خرپای شیروانی

مهم ترین کاربرد خرپا چیست؟

از خرپا برای طول دهانه مشابه با جان تیر اهن استفاده میکنندحتی به این خرپاهای تیرهای خالی مشبک هم میگویند.
این سازه ها بارها و فشارهای زیادی را تحمل می کنند و در نتیجه در ساخت پل ها در هر اندازه و سایر سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند.
از خرپاها بیشتر در ساخت پل ها، سقف ها و برج ها استفاده می شود. به طور خاص، آنها مقادیر زیادی از بارهای خارجی را در ساخت و ساز تحمل می کنند.
خرپاها سازگار با محیط زیست بوده، باعث افزایش بهره وری انرژی، پشتیبانی و تقویت چارچوب سقف می شوند.

مهم ترین کاربرد خرپا چیست؟

 

معایب خرپا

خرپا از نظر طراحی که برای اجرای ان انجام میدهند بزرگ است . فضای بیشتری را میخواهد. هزینه نگه داشتن و تعمیر ان بسیار زیاد است و به ساختمان وزن زیادی را خواهد داد.

اجرا خرپا

خرپای سقف شیروانی یک سازه ای است که از چوب یا فلز ساخته شده است. که میتواند بار سقف را تحمل کند. این سازه معمولا به شکل مثلث ساخته خواهد شد.
از مهمترین مرحله های اجرا سقف شیروانی اجرای خرپا میباشد . باید جوری ساخته شود که استقامت سازه ها را تامین کند.

انواع خرپای سقف شیروانی

خرپا به صورت تک شیب ، دوشیب ، چهار شیب و … با در نظر گرفتن  طراحی سقف ساخته و اجرا می شود. خرپای تک شیب به صورت یک مثلث قائم الزاویه دیده می شود.
شیب آن به یک سمت است و آب را به پایین هدایت می کند. اجرای خرپای دو شیب غالبا به صورت مثلث متساوی الاضلاع یا متساوی الساقین است . نسبت به نوع تک شیب ارتفاع کمتری را خواهد داشت. قاعده این خرپا بر روی ستون ها نصب می شود،آب روی سقف از دو طرف به  پایین خواهد رفت.

انواع خرپای سقف شیروانی

نحوه اجرای خرپا

ابتدا برای اجرای خرپا سقف شیروانی، بلندترین دهانه سقف ایجاد شود و سپس اعضای فرعی به عضو اصلی وصل شوند و موباعث به وجود امدن  خرپا می شوند.
برای اجرای خرپا سقف شیروانی غالبا از پروفیل ۴۰×۶۰ یا ۸۰×۴۰ استفاده خواهند کرد.فاصله این پروفیل های فرعی از هم وابسته به طول پروفیل ها، میزان نیروی وارد به سقف و نیز نوع پوشش سقف شیروانی می باشد.
نکته ای مهم که در این جا مهم میباشد این است که شیب سقف است که هنگام متصل شدن اعضای خرپا باید به ان دقت کرد.
همان طور که میدانیم، اجرای خرپا سقف شیروانی به دو صورت چوبی و فلزی است.

نحوه اجرای خرپا
از جمله مزیت های خرپای فلزی در برابر نوع چوبی، قدرت، دوام، ایمنی و انعطاف پذیری بالای آن می باشد. همچنین این نوع خرپا هزینه بیشتری هم دارد.
به علت حفظ دوام خرپای فلزی و جلوگیری از زنگ زدگی آن، این نوع خرپاها باید برای حفظ نمودن ان قبل از نصب حتما خرپا را رنگ کرد.
فلز تحمل گرمای چوب را نخواهد داشت .و در دماهای بسیار بالا ممکن است به سقف اسیب برسد.

رایکابام

گروه تولیدی رایکابام با هدف تولید محصولاتی که منجر به صرفه جویی اقتصادی در رقابت با محصولات وارداتی میشود،تاسیس گردیده است . رایکابام با بهره گیری از تکنو لوژی پیشرفته و مرغوب تریت متریال،در حال توسعه محصولات خود است.هدف از تولیدات این محصولات توسعه و بهبود پوشش های سقفی در جهت افزایش ارزش املاک مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه به مناسبت راه اندازی دومین خط تولید محصولات رایکا فقط تا تاریخ 30 دی ماه
جهت دریافت تخفیف خرید از سایت لطفا شماره تلفن خود را ثبت نمایید