متریال ویلامقالات

پروفیل مناسب برای سقف شیروانی

پروفیل مناسب برای سقف شیروانی

پروفیل چیست

پروفیل برای صنایع مختلف ساخت و ساز  ناسب است همچنین در مصالح مختلف مثل سقف های شیروانی به کار میرود. یکی از پرکاربردترین مصالح در بخش صنعت انواع مصالح فلزی میباشد. هر کدام با توجه به نوع و جنس انها و شرایط ویژه ای که دارند برای بخش خاصی از صنعت استفاده میشود. پروفیل وسایلی است که در ساخت درب پنجره لوله یا نمای ساختمان از ان استفاده میشود.

دونوع پروفیل وجود دارد پروفیل باز و بسته

پروفیل باز:

در ابعاد وضخامت های مختلف وجود دارد . در صنایع ساختمان سازی و در انواع مصالح مصرفی مانند تسمه تیراهن میلگرد نبشی ناودانی و چهار پهلو و هاش استفاده میشود.

مصالح سقف شیروانی

پروفیل بسته:

این نوع پروفیل در تولید لوله قوطی پروفیل درب و پنجره  پروفیل پی وی سی پروفیل کرکره برقی استفاده میشود.

پروفیل چگونه تولید میشود

کارخانه هایی که در انجا لوله و پروفیل تولید میکنند ورق های آلمینیومی و یا کلاف را به روش نورد سرد به محصولاتی که ابعاد و شکل های مختلفی  هستند تبدیل میکنند.

مراحل تولید پروفیل

تامین مواد اولیه

بیشترین مواد اولیه برای تولید پروفیل و لوله در کارخانه های ایرانی تولید خواهد شد.و بخشی از ان هم در کشورهای اسیای میانه برزیل اروپا و اروپای شرقی تولید خواهد شد.

ورقی که برای تولی پروفیل ساخته میشود باید دارای مواد شیمیایی مخصوصی باشد . همچنین دارای خواص مکانیکی باشد تاهنگام تولید برای سازنه و مصرف کننده مشگلی به وجود نیاید. ورقه های فولادی بعد از اینکه وارد کارخانه شده اند با در نظر گرفتن ابعاد انها و مصرف انها در بخش های مختلف کارخانه انبار خواهند شد تا در نهایت به مرحله تولید برسند.

برش کلاف به شکل نوار

ابتدا کلافهایی که خریداری شده است را در دستگاه های برش مخصوص قرار میدهند. توسط دستگاه به نوارهایی در عرض های مشخصی برش داده میشود.این دستگاه ها دارای قسمت های مختلفی میباشند. این دستگاه ها هم میتوانند اتوماتیک و هم نیمه اتوماتیک باشند.

تولید لوله و پروفیل

پروفیل را به دو روش مستقیم و غیر مستقیم میتوان تولید کرد. روش انتخابی بستگی به لوازم ماشینی از نظر طراحی دارد.معمولا پروفیل باز به روش مستقیم تولید میشود.

انواع مختلف پروفیل

به طورکلی پروفیل به دو دسته ساختمانی و صنعتی میباشد.

پروفیل های ساختمانی در صنعت ساختمان سازی به کار میروند . یکی از پروفیل ساختمانی درب و پنجره های آلمینیومی استفاده میشوند.

پروفیل های صنعتی هم محصولاتی هستند که در موارد صنعتی استفاده میشوند. همچنین در موارد خودرو سازی و نظامی به عنوان قطعات استفاده خواهند شد.

پروفیل مناسب در قوطی کشی سقف شیروانی

همانطور که در موارد بالا گفته شد پروفیل ها دارای انواعی مختلف هستند. پروفیل ها به دو نوع باز و بسته تقسیم میشوند.

سقف شیبدار

انواع پروفیل مناسب بسته در قوطی کشی سقف شیروانی

پروفیل بسته همان قوطی میباشد. این محصول دارای سطح مقطع بسته میباشد. در ساخت درب و پنجره ساخت انواع نرده اهنی ساخت راه پله ساخت تیر و ستون اسکلت فلزی در ساختمان سازی وساخت پایه میز و صنعت خودرو سازی استفاده میشود.

قوطی پروفیل مربع یا مستطیل

شکل این قوطی جوری ساخته شده است. که در موارد ساخت نرده های فلزی در و پنجره منازل پل راه پله ساخت ستون و اسکلت فلزی ستون ساختمان های فولادی پاساژ ها …..استفاده میکنند.

پروفیل لنگه دری

در ساخت چهار چوب در و تولید پروفیل چهار چوب های فرانسوی استفاده میشود.

پروفیل کلافی

پروفیل کلافی است که از طریق نورد گرم ورق سیاه با فولاد ساخته میشود.

پروفیل بسته

پروفیل فولادی با شکل ظاهری بسته است. که به روش نورد سرد و باسطح مقطع مستطیل و مربع یا دایره تولید میشوند. ودر ساخت پل ها استادیوم و مراکز خرید و همچنین واحد های مسکونی ساخته میشود.

انواع پروفیل باز مناسب در قوطی کشی سقف شیروانی

بعضی از شکل های پروفیل های باز شبیه  یکی از حروف z t u میباشد.

تیرآهن تسمه میلگرد چهارپهلو ناودانی و نبشی از قوطی های باز استفاده میشود.

مزایای استفاده از پروفیل باز نصب اسان استحکام بالا وزن کم هزینه کم میباشد.

ساخت و اجرای سقف شیروانی فلزی

سقف های شیب دار سقف هایی هستند که بیست الی شصت درصد شیب داشته باشند. این سقف ها میتوانند یک یا چند شیب داشته باشند.

به دبل سبک بودن وزن و مواد به کار رفته شده نسبت به سقف های دیگر ایمنی بهتری رادارد. بین لایه بیرونی و اهن کشی سقف از عایق پنبه یا فوم استفاده میشود. که دما و حرارت ساختمان به هدر نرودبرای استفاده از سقف های شیروانی بایدمشخص کرد که این سقف را به چه شیب و زاویه بسازند.

این موضوع باید توسط مهندسین مربوط به این رشته بررسی شوند تا بهترین سقف شیبدار ساخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.