مقالات

آهن کشی سقف شیبدار

آهن کشی سقف شیبدار

آهن کشی سقف شیبدار

نصب سقف در صنعت ساختمان یکی از مهم ترین قسمت های سازه می‌ باشد که از اهمیت زیادی برخوردار است.
طراحی سقف ساختمان ها به صورت شیبدار می تواند سبب  زیبا شدن ساختمان‌ ها شود.
همچنین در بسیاری از مناطق کشور با توجه به شرایط آب و هوایی از سقف شیبدار استفاده می شود.
سقف های شیب دار دارای انواع مختلفی هستند که بیشترین گزینه ای که توسط بسیاری از افراد انتخاب می‌ شود سقف شیروانی است، چرا که در تمام شرایط اعم از سرد و یا خشک مناسب می‌ باشد.
سقف های شیبدار نیز دارای جنس های مختلفی همچون سقف شیبدار فلزی می‌ باشند، سقف های شیبدار فلزی دوام زیادی دارند و در برابر ضربه مقاوم هستند.
معمولا نیازی به تعمیر پیدا نمی‌ کنند و طولی عمری حدود ۴۰تا۸۰ سال خواهند داشت البته این تخمین بستگی به نوع فلزی که در فرآیند تولید آن استفاده شده بستگی دارد.
برای اجرای سقف شیبدار ابتدا می بایست عمل آهن کشی سقف شیبدار انجام شود.

یکی از کارهایی که باعث زیبا شدن ساختمان‌ها می شود، طراحی و اجرای سقف شیبدار روی ساختمان است. برای این کار، باید ابتدا آهن کشی سقف شیبدار انجام شود. آهن کشی سقف شیبدار از مهم ترین اقداماتی است که برای نصب سقف شیبدار انجام می‌شود.

فاصله خرپا در سقف شیبدار

طی عملیات آهن کشی سقف شیبدار در مرحله اول خرپای سقف شیبدار به شکل نردبانی و یا مثلثی بنا میشود.
خرپایی که مورد استفاده قرار میگرد می تواند از جنس فلزی و یا چوبی باشد که چنانچه توسط خرپا فلزی انجام شود کیفیت کار را دوچندان افزایش خواهد داد.

فاصله خرپا در سقف شیبدار
بعد از اتمام ساخت خرپا ، به مرحله رنگ آمیزی می رسند و آنها را با رنگ ،رنگ آمیزی می شوند.
سپس خرپاهای ساخته شده  طی عمل جوشکاری روی ستون فلزی نصب می شوند.
بعد از نصب شدن خرپا ها نوبت به فریم  کشی پروفیل ها می شود که باید بین هر پروفیل به اندازه مشخصی فاصله وجود داشته باشد که این اندازه ها با توجه به نوع سازه تعیین می شود.
بعد از پایان یافتن مراحل آهن کشی مرحله عایق بندی انجام می شود.
که این عمل یکی از مهم ترین بخش ها در مراحل اجرای سقف شیبدار فلزی به حساب می آید.
برای انجام مراحل  عایق بندی به اجسامی همچون:  توری مرغی ، پشم شیشه ، کارتن پلاست و پشم سنگ نیازمندیم.
آهن کشی سقف شیبدار در اجرای سقف شیبدار اهمیت بسیاری دارد  چرا که عمل آهن کشی مقاومت سقف شیبدار را تضمین می کند.

نقش سقف ها در ساختمان

ایا تا به حال به وجود سقف ها در منزل خود توجه کرده اید؟ سقف ها با قرار گرفتن در بالاترین بخش از منزل شما می توانند جنبه محافظتی ویژه ای را داشته باشند. از سالیان بسیار دور و در همان اوایل زندگی بشریت وجود سقف یکی از مهم ترین عامل در ساخت و ساز خانه ها می باشد. در واقع وجود سقف ها است که نام خانه را برای ما معنی می کند.
سقف ها باعث می شوند تا شما بتوانید آپارتمان های چند طبقه و برج‌های بلند بسازید. زیرا سقف هر منزل تکیه گاهی برای ساخت طبقات بعدی خواهد بود. این سقف ها هستند که از ورود برف و باران و گرد و غبار ها به داخل منزل شما جلوگیری می کنند.

مزایای استفاده از سقف شیبدار
در هنگام تابستان زمانی که آفتاب همه جا را در بر گرفته است سقف ها می توانند از ورود آن به منزل شما جلوگیری کنند.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آن می‌ تواند انواع سرطان ها و بیماری های پوستی را نیز برای شما ایجاد کند.
با توجه به موارد گفته شده اکثر مهندسان و طراحان در هنگام ساخت و ساز سقف ها امروزه برای ساخت آن از طرح ها و متریال های گوناگونی استفاده می شود.

آهن کشی سقف

مزایای استفاده از سقف شیبدار

استفاده از سقف شیبدار یا سقف شیروانی در کشور ما بسیار رایج است و  یکی از محبوب ترین انواع سقف ها به شمار می آید.
این نوع سقف در مناطق شمالی کشور ما استفاده خیلی بیشتری دارد به دلیل شرایط آب و هوایی و جوی حاکم بر آن نواحی .
اما استفاده و اجرای  سقف  های شیبدار تنها در کشور ما  ایران صورت نمی‌ گیرد بلکه در کشورهای خارجی نیز  مانند  کشورهای ایالات متحده و کانادا نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرند و از اهمیت زیادی برخوردار هستند.
به همین منظور  شرکت های بزرگ و مجهزی در خصوص تولید و اجرای سقف شیبدار در  کشورهای مختلف تأسیس شده اند که تولید سقف های شیبدار را انجام می دهند و آنها را به بازار عرضه می کنند .
از دیگر مزایای این سقف این است که به علت شیبدار بودن در نواحی که بارندگی زیاد صورت می‌گیرد آب باران و برف به صورت خودکار به پایین منتقل می‌شوند و همچنین درصورت بارش سنگین برف دچار مشکل نخواد شد ،و از آنجایی که از مقاومت بالایی برخوردار هستند باعث می شود  که آب و رطوبت به لایه زیرین نفوذ نکند و نشتی و پوسیدگی اتفاق نیفتد.  همچنین سقف های شیبدار نوعی عایق صوتی محسوب می شوند که از انتقال صدای باران به داخل ساختمان جلوگیری می کند.
سقف های شیبدار گزینه مناسبی برای  خانه های ویلایی، انبارها، گلخانه ها، پارک ها، پارکینگ ها، آلاچیق فلزی و سایبان به حساب می‌آیند.

اهمیت آهن کشی سقف شیبدار

یکی از مهم ترین مراحل استفاده و اجرای سقف شیبدار آهن کشی آن می باشد. برای اینکه سقف شیبدار شما بتواند در جای معین خود قرار بگیرد.
همچنین برای اینکه سالیان طولانی از آن استفاده کنید باید در هنگام ساخت آن آهن کشی صورت بگیرد. در غیر این صورت سقف شیبدار شما هیچ محلی برای سکونت و استقرار نخواهد داشت.

آهن کشی در هنگام بارش برف و باران و نیز وقوع بلایای طبیعی همانند سیل طوفان زلزله و غیره سقف شما به همان صورت در جای خود باقی بماند. این که با کوچک ترین حرکت و اتفاقی قدرت خود را از دست نداده و سلامتی شما را تهدید نکند.

اگر آهن کشی این سقف ها به صورت اصولی انجام نشود اختلالات فراوانی در عملکرد این مجموعه ها ایجاد خواهد شد. از طرف دیگر آهن کشی سقف شیبدار دانش و علم مخصوص به خود را دارد . به همین دلیل شما نمی توانید بدون هیچ آگاهی نسبت به استفاده از ان اقدام کنید.
در مرحله اول نیز باید آهن کشی انجام شود که اصول و پایه سقف ها شیبدار به حساب می‌ آید به همین منظور انجام این کار را به افراد متخصص بسپارید.
برای انجام آهن کشی سقف شیبدار فلزی از ورق های گالوانیزه نیز استفاده می شود.
علت مورد استقبال قرارگرفتن از این محصول این است که مقاومت خوبی در برابر گرما، سرما، بارندگی و رطوبت دارد و علاوه بر این از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می‌ باشند.
بر روی سطح ورقه های گالوانیزه یک لایه فلز قرار گرفته همچنین آنها فولادهایی هستند که در حوضچه های مذاب روی قرار گرفته اند و از مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد. مقاومت آنها در حدی است که اگر روکش از بین برود ورق دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نخواهد شد.

اهمیت آهن کشی سقف شیبدار

مراحل اجرای سقف شیبدار

سقف هر منزل یا بنایی از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که در زیبایی بنا و  در عوامل زیادی میتواند تاثیر گذار باشد.
در هنگام انتخاب نوع سقف سازه خود با توجه عوامل مختلفی همچون موقعیت جغرافیایی سازه ، شرایط آب و هوایی از لحاظ گرما ،سرما، میزان باد ، رطوبت توجه کنیم که معمولا سقف شیبدار می‌ تواند گزینه خوب و مناسبی باشد.
اجرای سقف شیبدار به روش های مختلفی صورت می‌گیرد.
که با توجه به نوع طرح معماری زیرسازی ها و نصب و اجرای آنها متفاوت است.
مثلا  در هنگام  انجام مرحله زیر سازی، زیرسازی سقف های شیبدار یکطرفه، دوطرفه، چند طرفه یا مخروطی به یک شیوه قابل اجرا نخواهند بود.
پس  نوع ساختار سقف های شیبدار و  نوع مصالح پوشش روی سقفها در  زیرسازی آنها تاثیرگذار خواهد بود.

مراحل اجرای سقف شیبدار
در مرحله اول اجرای سقف شیبدار از یک زیر سازی برای اجرای سقف شیروانی فلزی  استفاده می‌ شود.
که برای انجام  این کار از   پروفیل‌های فلزی، چوبی و یا حتی کلاف استفاده می شود.
برای انجام زیرسازی دور تا دور فضای مورد نظر را بوسیله پروفیل فلزی و یا چوبی یک کلاف  ایجاد می کنیم.
کلاف ایجاد شده  باید کاملا بوسیله اتصالات مناسب به اسکلت سازه متصل شود تا در اثر نیروهای مختلف وارد بر سازه  مانند باد از ساختمان جدا نشود.
وسط سقف را مشخص می‌کنیم و کلاف با توجه به آن نقطه، ارتفاع، طول دهانه و مصالح پوشش روی آن با پروفیل های متفاوتی اجرا می شود. که تشخیص مقاطع مورد استفاده کلاف را می بایست  مهندسین محاسبه نمایند.
بعد از اینکه ساخت کلاف انجام شد بسته به نوع سقف شیب دار اعم از  یک طرفه، دو طرفه، چند طرفه و یا …
 ابتدا بلندترین دهنه مورد نیاز سقف ساخته می شود  و در محل مورد نیاز  که مشخص شده است جای‌ گذاری می‌ شود.
سپس جهت ایجاد شیب سقف پروفیل های جانبی به پروفیل اصلی وصل می‌شود که این عمل تا پایان زیرسازی سقف شیبدار انجام و ادامه دارد .
بعد از پایان یافتن فرایند زیرسازی سقف شیبدار نوبت به مرحله پوشش روی زیرسازی می شود.

چگونه اجرا سقف شیبدار
مصالحی پوششی که برای روی زیر سازی مورد استفاده قرار میگیرد معمولا از جنس فلز است مانند  ساندویچ پنل، توری به همراه پشم شیشه، چوب ورق osb و یا مصالح دیگر باشد.

چگونگی اجرای سقف شیبدار

در این مرحله باید پوشش زیر سازه به صورتی انجام شود که نیاز مورد نظر ما به صورت کامل برطرف شود.
چنانچه برای پوشش زیر سازی سقف شیبدار از  جنس ورق های فولادی باشد، باید شرایطی به وجود آید عایق دمایی و رطوبتی نیز وجود داشته باشد .سپس باید پوشش نهایی را ایجاد کنیم.
پس از پایان یافتن مرحله  زیرسازی، باید  پوشش نهایی را ایجاد کنیم .
برخی از این پوشش ها از نوع همپوشانی روی یکدیگر عایق رطوبتی را نیز ایجاد میکنند.
اما برخی  دیگر از آنها این امکان را ندارند و بایستی یک لایه ایجاد شود  که عایق رطوبتی باشند.

چگونگی آهن کشی سقف شیبدار

برای این کار ابتدا باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. شما نمی توانید به آن هیچ اقدامی انجام دهید. زیرا این آهن ها باید به صورت اصولی و تخصصی در کنار هم قرار بگیرند. برای این کار ابتدا یک به بستر مناسب برای قرار گرفتن آهن ها در کنار هم فراهم می‌کنند . سپس با استفاده از دستگاه های مخصوص جوشکاری قسمت های مختلف آهن ها را به هم پیوند می زند.

فاصله بین آهن ها و چگونگی قرار گرفتن آنها با توجه به نوع سقف شیب دار شما و نیز متراژ آپارتمان تان انجام خواهد شد. شما باید این اندازه گیری ها را قبل از اجرا به دست آورده باشید. بعد از قرار گرفتن مرحله به مرحله آهن ها کنار هم چارچوبی مناسب برای اجرای سقف شیبدار برای شما ایجاد خواهد شد.

باید در هنگام ساخت و ساز این سقف ها نکات ایمنی لازم در نظر گرفته شود و این آهن ها را با استحکام و قدرت زیادی در کنار یکدیگر قرار دهند. تا هیچ گونه آسیبی برای ساختار شیروانی و نیز منزل به وجود نیاید.

رایکابام

گروه تولیدی رایکابام با هدف تولید محصولاتی که منجر به صرفه جویی اقتصادی در رقابت با محصولات وارداتی میشود،تاسیس گردیده است . رایکابام با بهره گیری از تکنو لوژی پیشرفته و مرغوب تریت متریال،در حال توسعه محصولات خود است.هدف از تولیدات این محصولات توسعه و بهبود پوشش های سقفی در جهت افزایش ارزش املاک مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه به مناسبت راه اندازی دومین خط تولید محصولات رایکا فقط تا تاریخ 30 دی ماه
جهت دریافت تخفیف خرید از سایت لطفا شماره تلفن خود را ثبت نمایید